DOLAR: 2.92 TL
EURO: 3.35 TL

Kına İle Sağlklı ve Doğal Kızıllar – Saç Bakımı

4 ay önce
6.298 kez görüntülendi

Kına İle Sağlklı ve Doğal Kızıllar – Saç Bakımı

Kına İle Sağlklı ve Doğal Kızıllar

Kına

Kına bitkisel saç boyası ve besleyici bir saç bakım maskesidir. Kına ile saç boyama saçın güçlenmesini ve uzamasını sağlar, saç dökülmesinin önlenmesi amacıyla kullanılır. Saç kepeklenmesine ve fönden yıpranan saçların onarılmasına birebirdir.

Gerekli kına miktarı

1 paket : 25 gram kısa ve omuzlara kadar kesilmiş saçlar için

2 paket : Sırta kadar olan saçlar için

3-4 paket : çok uzun saçlar için

5-6 paket : ağarmış saçlar için,

Not: Boyama sırasında 1 paket fazladan kına bulundurmak gerekir. Az olmaktansa, fazla olması iyidir.

Kınayı hazırlama

Kınayı emaye veya metal kaba boşaltıyoruz. İçine birer tatlı kaşığı zeytinyağı ve zerdeçal ekliyoruz. (Eğer daha koyu bir kızıl ton istiyorsanız kınayı limon suyu ile karın)  Kaynar olmayan sıcak suyu yavaş yavaş ilave ederek ve topaklanmamasına dikkat ederek güzelce karıyoruz. Kınanın ne cıvık ne de katı olmaması lazım. Krema kıvamında olması ideal olan kıvamdır. Kardığınız kınayı oda sıcaklığında ağzı örtülü bir şekilde bir gece bekletirseniz daha güzel tutar.

Not: Farklı kızıl tonları için farklı karışımlar hazırlayabilirsiniz. Daha kırmızımsı bir kızıl elde etmek isterseniz kınanın içine nar suyu ve şarap katabilirsiniz. Daha açık tonlarda turuncumsu bir kızıl isterseniz kınanınızın içine 1 tatlı kaşığı zerdeçal katabilirsiniz. ( Kına ile kahverengi saç elde etmek isterseniz kınanın içine 1 kaşık sirke koyun. Güzelce karıştırdıktan sonra benmari usulü kınayı karıştırarak iyice ısıtın ve soğumasını bekleyin. Bu şekilde kınanız kahverengi olacaktır.)

Gerekli araçlar

Boya fırçası, boya fırçanız yoksa, yumuşak bir diş fırçası, yerlere sermek için gazete veya eski bir çarşaf, üzerimize giymek için eski bir tişört, boyama sırasında alına ve yüze bulaşan kınaları silmek için ıslak mendil.

Boyama

Saçları tutamlara ayırıp tarıyoruz. İlk önce tepe kısımları boyadıktan sonra tutamları uçlara kadar güzelce boyuyoruz. Ağarmış bölümler varsa daha çok kına sürüyoruz. Başımıza bir bone veya naylon poşet sararak en az 2 en çok 3 saat kınayı saçımızde bekletiyoruz. Biraz zahmetli olmakla birlikte inanın harcadığınız zamana deyiyor. 🙂 Boyandıktan sonra saçlar güzel tok renk alır, sağlıklı, ışıltılı, gür ve kalın görümür. Ayrıca, kına saçları koruyan kendine has koruyucu bir kat oluşturur.

İlk iki veya üç boyamada saçlar tamamen dipten uca kadar boyanır. Sonraki uygulamalarda ise sadece diplere uygulamanız yeterlidir. Kına kimyasal saç boyalarından farklı olarak saçtan tamamen yıkanıp gitmiyor saçın yapısına  işlediği için uzun süre rengini koruyor. Bu yüzden şayet kına ile elde ettiğiniz kızıl renkten vazgeçmek isterseniz saçlarınızı uzadıkça kestirmeniz gerekir. Kimyasal boya ile dönüşü biraz zor ve saçları çok yıpratıcı olur.

Yıkama

Saçlarımızı duş altında su şeffaf renk alana kadar duru su ile yıkıyoruz. Daha sonra saçlara şampuan değdirmeden balsam ile yıkıyoruz. (İlk yıkama olduğu için şampuan sürmüyoruzki kınamız iyice saça nüfuz etsin ve akmasın.) Fönsüz olarak doğal şekilde kurutuyoruz.

Kına ile boyamanin avantajlar

Saç köklerini gülendirerek dökülmeyi durdurur. Kepeği önler. Saçlara parlak, şık ve tok renk verir. Kına tamamen zararsız olduğu için hiç bir alerjiye neden olmaz. Ağarmış saçlan etkin şekilde kapatır. Kimyasal boyalardan farklı olarak, kınanın rengi saçta uzun süre kalır ve yıkamayla kolay kolay akıp gitmez.

Hangi durumlarda kına Uygun Gelmez

Saçlarızı çok yakın bir zamanda kimyasal boya ile boyadıysanız veya saçlarınızda perma, biyaform vs yapılmışsa bir müddet kına kullanmamalısınız. Aradan en az 2-3 ay geçmiş olması gereklidir.

Kına İle Sağlklı ve Doğal Kızıllar – Saç Bakımı Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Tuba diyor ki:

    Merhaba ben kızıl-siyahbir tonelde etmek istiyorum tamammınısırf limonsuyuyla mı karmalıyım birde kına alırken nelere dikkat etmeliyim?

  2. Elvan diyor ki:

    Tuba hanım ben yeni KINA yaktım saçıma. İstediğiniz ton oldu. Omuzlarımdan az aşağıda katlı kesim saçım var. 1 paket kınanın yarısını kullandım tam yetti. 2 yemek kaşığı kadar da zerdeçal kullandım. Bamya çiçeği ve ceviz yaprağını kaynattım onun suyuyla yoğurdum kınayı. Saç boyası kıvamına getirdim sürdüm. 23.30 da sürdüm 03.30 da yıkadım. Tam sizin istediğiniz renk çıktı. Güneş'e çıkınca parıl parıl parlıyor. Bende daha açık istiyorum bir dahaki sefere ne katabilirsin yardımcı olursanız sevinirim…

  3. kader diyor ki:

    Ben kınanın içine zeytinyağı tarcın limon suyu kuru kahve ve kıvamını bulması için bayat çay suyu güzel bir renk cıkıyor (sanki kına degil de saç boyası ile boyanmış oluyor)

Bu Konuyla İlgili Eklemek veya Sormak İstediğiniz Birşey Varsa Yorum Yazabilirsiniz


Yukarı Çık