Sedef Hastalığı ve Tedavisi

KATEGORİ: Sağlık

TARİH: 29. March 2013 15:52

Psoriasis (sedef vulgaris) Sedef Hastalığı: vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkan ve ciltte döküntü ile başlayan kronik bir cilt hastalığıdır. En sık etkilenen yerler kafa derisi, dirsekler, dizler, eller, ayaklar, nadiren ağız ve genital yumuşak bölge. Sedef hastalığı olan kişilerin % 15-20 sinde psoriatik artrit denilen eklem iltihabı vardır.

Hastalığın kökeni hakkında çeşitli teoriler vardır: viral, genetik (artmış hücre proliferasyonu genetik yatkınlık), nörojenik (sinir sistemi yatkınlık) ve diğerleri.

Psoriatik deride akantoz ve papillomatozis keskin, tipik parakeratoz görüldü. Epidermis inceltilmiş, hücrelerin iki veya üç tabakadan oluşur. Papiller dermiste epidermis ve dikenli bulundu mitoz ve bazal tabakalarında - kılcal damarların genişlemesi, inflamatuar sızmak.

Hastalığın ilerlemesi farklı başlatılması ile karakterize edilir: Hastalık çoklu papüller olan bir hastanın görünümünü hemen hemen görünmez başlayabilir ve deri yüzeyi proliferasyonu üzerinde görülebilir izler . Hastalığın mevsim neden olur: örneğin, soğuk kış aylarında alevlenme, en az ile en sık 'kış' türü - 'yaz'. Ayrıca, bazen karışık olduğu, yıl içinde bozulma vardır.

Hastalığın birçok farklı formları: yaygın sedef , plevra, psoriatik eritrodermi .

Sedef hastalığı tedavisine başlandı ve sadece dikkatli bir teşhisten sonra bir hekimin gözetimi altında yapılmalıdır. Sedef tanısı klinik tablonun verilerine dayanmaktadır. Özellikle dikkat ile 'psoriatik triadı' ödenir. Şüphe, histolojik cilt bakıldığında.

Artropatik sedef anlamlı X-ray belirlemeye yardımcı olur: Bu osteoporoz, eklem yuvası kaybı, imha cepleri algılar.

Ayırıcı tanı yapılır liken planus , seboreik dermatit , nörodermatit , pembe liken , papüler syphilides.

Sedef tedavisi karmaşıktır: o genel ve lokal tedavi (dahil Dayvoneks ) tipi, hastalık ve klinik formu evresine bağlı olarak atanır.

Tıbbi ilaçların reçete sedatifler, antihistaminikler (güçlü bir kaşıntı ile) ilaçlar, diüretikler (eksüdatif sedef), non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar (artropatik sedef), immünomodülatörler vardır. Bir grup vitamin A, B 6, B 12, C, D, E gösterir

Lokal tedavi: anti-inflamatuar ilaçlar (salisilik merhem, kükürt salisilik merhem), indirgeyici ajanlar (kükürt-Tar merhem ihtiolovaya merhem naftalannaya krem), kortikosteroidler (ftorokort, flutsinar , Lorinden A , diprosalik, deperzolon, sinaflana vb.)

Ateş ile eritrodermi kortikosteroid tedavisi, intravenöz olarak kortikosteroidlerin etkinliğinin tayin edildikten sonra, doz, hastalığın ciddiyetine bağlı olarak ayrı ayrı ayarlanabilir.

Şiddetli sedef yılında atandı sitostatik (metotreksat, Sandimmun). Hemosorbtion, plazmaferez: eksudatif sedef ekstrakorporeal tedaviler kullanılmaktadır.

Artropatik sedef topikal tedavisinde intraartiküler enjeksiyon diprospan oluştuğu zaman. Göreve başlama fizyoterapi: UV radyasyon, PUVA tedavisi, parafin tedavisi. Hasta soğutma ve soğuk algınlığı önlemek için, bir diyet ve modu (uyku 9-10 saat) takip etmelidir.

 

Bu makaleyi faydalı bulduysanız paylaşın

 • Facebook
 • RSS
 • del.icio.us
 • StumbleUpon
 • Digg
 • Twitter
 • Technorati
 • NewsVine
 • LinkedIn
 • E-mail this story to a friend!

, , ,

Add comment

  Country flag

biuquote
 • Comment
 • Preview
Loading