Adet Gecikmesi Nedenleri ve Bitkisel Tedavisi

Kadınlarda adet gecikmesinin çeşitli nedenleri vardır. Genellikle kadınlar adet gecikmesi yaşadıklarında ilk akıllarına gelen şey hamileliktir. Halbuki stres, mevsimsel hava değişimleri, herhangi bir hastalığa bağlı olarak kullanılan ilaçlar, menopoza girmeye yaklaşma  hatta zayıflamak için yaptığımız ağır diyetler adet gecikmesine sebep olabilir. Her şeyden önce mutlaka bir jinekoloğa görenmenizde fayda var. Bunun yanında yardımcı tedavi olarak aşağdaki bitkisel yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

Strese Bağlı Adet Gecikmesine Melisa Çayı : Melissayı çay olarak demleyip adet döneminden önce hergün tüketmek hem strese iyi gelecektir hem de adetinizi düzene sokmanıza yardımcı olacaktır. Melissa çayının sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği vardır.

Adet Gecikmesine Çörekotu Bal : Adet döneminden birkaç gün önce 1 yemek kaşığı bal ile 1 tatlı kaşığı çörek otu karıştırılarak her gün yenirse adet gecikmesine iyi gelir.

Adet Düzensizliklerine ve Gecikmelere Ada Çayı: Ada çayının antiseptik özelliği hem rahimdeki iltihaplanmalara faydalıdır hem de adet düzensizliklerine, gecikmelere iyi gelmektedir. Ayrıca ada çayı bol östrojen hormonu içerdiği için menopoz şikayetlerine de faydalıdır.

İbrahim Saraçoğlu Adet Düzensizliğine Soğan Kürü: Adet dönemizi bittikten 7 gün sonra 1 adet yemeklik orta boy beyaz soğanı dörde bölün. 2 bardak klorsuz kaynar suyun içine koyun ve ağzı kapalı bir kapta 5 dakika kadar kaynatın. Bir bardak öğlen, bir bardak akşam olmak üzere yemeklerden önce soğan suyunu süzerek için.  Düzenli olarak 15 gün boyunca bu kürü uygulayın ve bırakın. Bir sonraki adetinizin başlamasına 10 gün kala aynı kürü ikinci kez uygulayın fakat bu defa 5 gün düzenli olarak kullanın ve kürü bırakın.

Bu kür adet düzensizliklerinde çok etkilidir fakat etkisin görmek istiyorsanız mutlaka uygulama şekline ve uygulama gününe dikkat etmelisiniz. Yumurtalık kistinden müzdarip olan bayanlarında yan tedavi olarak bu kürden mutlaka faydalanmalırı önerilir.

 

  • 30 Aralık 2015 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 19

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?