Bacaklardaki Batıklar Nasıl Temizlenir?

Bacaklardaki Batıklar Nasıl Temizlenir?
Batık kılın deri içerisinde kalması veya deri üzerine çıktıktan sonra ölü deri tabakası sebebiyle tekrar deri altına itilmesiyle meydana gelir. Halk arasında kıl dönmesi olarak da bilinen batıklar özellikle bacak bölgesinde çok daha sık meydana gelir. Batıklar bacaklarda genellikle yanlı ş epilasyon yöntemleri yüzünden meydana gelir. Tüylerin çıkış yönünde alınması sonucu kıl kökünün deri içinde kırılması bacaklarda epilasyon sonrası batık oluşturan temel sebeplerden biridir. Ayrıca epilatör ile bacakların traş edilmesi cilt üzerindeki ölü tabakayı sertleştirdiğinden sık epilatör kullanımı da batık oluşumunu arttırmaktadır. Batıkların el veya cımbız vb. yöntem ile çıkarılmaya çalışılması cilt üzerinde istenmeyen ve kalıcı lekelere sebep olabilir.

Peki estetik görünüme önem veren tüm kadınların korkusu olan batıklardan doğal olarak nasıl kurtulabiliriz?

1-Epilasyona gerekli önemi verin
Epilatör veya tıraş bıçağı kullanmak yerine cilt tipiniz için en uygun olan ağdayı tüylerin çıkış yönüne doğru sürüp bu yönün tersinden çekin. Bu sayede deri üzerindeki kılı köküyle birlikte çekmiş olacaksınız ve batık oluşumu olmayacaktır.
2- Duşta kese kullanın
Kendinize Ilık bir duş hazırlayın. Teniniz biraz yumuşadıktan sonra kese ile bacaklarınızı yavaşça keseleyin. Bu sayede ölü tabakayı atacak ve kıl ve kıl kökünü deri üzerine çıkaracaksınız.
3- Peeling yapın
Batık oluşumunun temel sebebinin ölü deri altında kalan kıllar olduğunu söyledik. Peeling ölü tabakanın cildinizden uzaklaştırılması için mutlaka uygulamanız gereken bir yöntem. Kendi peelinginizi kendini hazırlayabilir veya piyasada yer alan çok sayıda peelingden sizin için uygun olanı seçerek bacaklarınızda batık oluşumunu engelleyebilirsiniz.

  • 20 Ağustos 2017 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 13

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?