Yağlı Ciltler İçin Makyaj İpuçları

Yağlı Ciltler İçin Makyaj İpuçları

Bakım yaparken olduğu gibi makyaj yaparken de cilt tipinize uygun davranmanız gerekiyor. Eğer yağlı bir cildiniz varsa doğru makyajı yapmanın sırrı cildinizi hazırlamaktan geçiyor.
Makyaja başlamadan önce cildinize yağlı, sivilceye meyilli cilt tipleri için hazırlanmış bir makyaj bazı (primer) uygulayın. Makyajınızı tazelemeden makyaj bazınızı tekrar uygulamayı unutmayın çünkü makyaj bazları birkaç saat bekledikten sonra yapışkan ve parlak olabiliyorlar. İyi bir makyaj bazı makyajınız için iyi bir temel oluşturur ve yağ bezlerinizden salgılanan yağı emmekte büyük bir rol oynar. Bunun sonucunda da makyajınızın daha uzun süre kalıcı olmasına yardımcı olur. İyi bir makyaj bazı kullanmazsanız cildinizde üretilen yağ makyajınızın solmasına ve garip görünmesine neden olur. Ve unutmayın her zaman makyaj bazınızı cildinize tonik uyguladıktan ve nemlendirdikten sonra kullanın.
Eğer az makyaj yapıyorsanız makyaj aslında en güzel yağlı ciltlerde durur. Her zaman fondöten yerine kapatıcı kullanmayı seçin, çünkü kapatıcılar fondötene göre daha az yağ içerirler. Ancak fondöten kullanmanız gerekiyorsa cildinizin daha iyi görünmesi için yağsız veya mineralli fondöten kullanmanızı öneririz, sivilce ve cilt problemleri oluşması riskini azaltacaktır. Fondöteninizi fırçayla uygulamaktan ziyade parmak uçlarınızla uygulamayı tercih edin, sivilce oluşma riskini azaltacaktır. Cildinizdeki sivilceli bölgeler gibi problemli bölgelere fazla fondöten uygulamaktan kaçının, bu cildinizin daha da normal olmayan bir şekilde görünmesine yol açacaktır.

Fondöteninizi uyguladıktan sonra cildinizin dinlenmesi için 5-10 dakika kadar bekleyin. Sıradaki adımımız hafif bir şekilde saydam pudra(transparan pudra) uygulamak. Parlak pudralar kullanmaktan kaçının çünkü yüzünüzün çok parlak görünmesine sebep olacaklardır. Özellikle yağlanmaya meyilli olan burnunuzun üstü ve alın gibi alanları hedefleyin. Uyguladığınız bölgeye pudrayı bir pudra fırçası kullanarak nazik ve dairesel hareketlerle dağıtın.
Daha fazlasını yapmak istiyorsanız allık ve far kullanabilirsiniz. Yağlı ciltler için toz allık ve toz far en iyi seçim olacaktır. Her zaman suya karşı dayanıklı makyaj malzemeleri seçmeye özen gösterin, çünkü yağlı bir cildiniz varsa eyeliner gibi ürünler yağla temas ettiklerinde dağılmaya meyillilerdir. Suya dayanıklı makyaj ürünleri makyajınızın daha uzun süre dayanması için oldukça faydalı olacaktır. Eğer pudra şeklinde makyaj malzemeleri kullanıyorsanız iyi dağıldıklarından emin olun ve keskin çizgilerden kaçının, unutmayın keskin çizgiler iyi görünmenizi sağlamayacaktır.

Tüm bunları bitirdiğinizde bir makyaj sabitleyici sprey ile makyajınızı tamamlayın. Makyaj sabitleyici spreyler cildinizin üzerinde bir tabaka oluşturarak yağ üretimine direnir ve makyajınızın daha uzun bir süre dayanmasını sağlar.

Son olarak ne zaman neyle karşılaşacağınızı bilemezsiniz, bu yüzden yanınızda ihtiyaç duyabileceğiniz durumlar için ufak bir makyaj kiti taşımayı unutmayın. Bu kitte özellikle transparan pudra ve yağ emici kağıt (blotting paper) bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Zor durumlarda yağ emici kağıtlar hayatınızı kurtarabilir, sadece parlayan, fazla yağlı bölgeyi yağ emici kağıtla temizleyin o kadar!

  • 21 Ağustos 2017 tarihinde yazıldı.
  • 0 yorum yapıldı.
  • 15

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?